Yardım VideolarıTasarım Ayarları Yardım VideolarıYardım Dökümanları
Kargo Ayarları


Kargo ayarları ayrıntılı bir modüldür. Sepetin kargo tutarının oluşması ayarları temelde 3 basit özellik ile sağlanır. Diğer ayarlar ayrıntıdır isterseniz kullanabilirsiniz, istemezseniz 3 özellikte kargo fiyatının sepetteki ürünlere göre otomatik oluşmasını sağlayabilirsiniz.


1- Entegrasyonlar -> Kargo Entegrasyonları sekmesine tıklayınız,
2- Kargo ayarları modülüne giriş yaptığınızda karşımıza 8 adet alt menü çıkar, alt menü butonları kırmızıdır. Ayar işlemlerimizi bu alt menülerde yapacağız.
- Bölgeler,
- Kargo firmaları,
- Desi aralıkları,
- Kapıda ödeme fiyat aralıkları,
- Teslimat şablonları,
- Ülkeler,
- İller,
- Etiket Şablonu

Bölge kısmı bilgi amacıyla verilmektedir, genel olarak bu alanda pek değişiklik yapılmaz.

Öncelikle ülke içinde bölgelere göre veya yurtdışı satışlarda kıtalara göre ek fiyat belirleyecekmiyiz bunu belirliyoruz, ek fiyat belirleyeceksek buradaki ilgili bölgenin düzenleme formunu açınız,

3- Aşağıdaki resimde örneğin doğu anadolu bölgesi ülkenin en uzak noktası ve oraya gönderim yapacağınız kargolara 20 TL veya % 10 ek fiyat belirlemek istiyorsunuz. Bölge ek fiyat alanına eklenecek rakamı yazınız, hemen yanındaki TL mi % mi olacak onu belirleyiniz ve formu kaydediniz. Bu şekilde ek fiyat belirlemek istediğiniz bölgeleri kaydediniz.
Bölgelerin yanında lokasyon simgeli bölgeye ait iller ve dünya simgesinde bölgeye ait ülkeler sekmeleri yer alır. Tüm bölgeler için ilgili iller ve ülkeler tanımlanmıştır sizin bu alanda değişiklik yapmanıza gerek yoktur.


4- Kargo Firmaları sekmesine tıklayınız,
5- Anlaştığınız, çalışacağınız kargo firmalarının düzenleme formunu açınız, çalışacağınız ana kargo firmasını varsıyalan evet olarak seçiniz, kullanıcı durumunu Genel olarak seçiniz, Kod Zorunluluğu alanını Zorunlu Değil olarak seçiniz, yayın durumunu aktif olarak seçiniz ve formu kaydediniz. Birden fazla kargo firması ile çalışacaksanız diğer çalışacağınız kargo firmalarınıda aynı şekilde kaydediniz fakat varsayılan seçimini hayır olarak seçip kaydediniz.
6- Kargo firmalarını ayarladıktan sonra kullanacağınız kargo firmasının yanındaki lokasyon simgesine tıklayınız,
7- Açılan formdan bu kargo firmasının hangi bölgelere gönderim yapabileceğini seçiniz ve formu kaydediniz. Çalışacağınız aktif ettiğiniz kargo firmalarının hepsine aynı şekilde bölge seçimi yapınız.
8- Kırmızı butonlardan Desi Oranları sekmesine tıklayınız,
9- Örnek olarak eklenmiş olan, ilk kurulumda gelen desi kayıtlarının hepsini siliniz,
10- Yeni ekle sekmesine tıklayınız, açılan formda Kargo firması alanından kargo firmasını seçiniz, küçük desi alanına başlangıç desisini, büyük desi alanına bitiş desisini yazınız, tutar alanına bu iki desi aralığındaki sepetin kargo tutarını yazınız ve kaydediniz.

Örn: 0 ile 5 desi aralığında kargo tutarı 7.90 TL gibi

Sonra tekrar yeni ekle deyiniz ve kaldığınız yerden eklemeye devam ediniz 5 - 10 = 12 TL gibi,

Sonra tekrar yeni ekle deyiniz ve kaldığınız yerden devam ediniz 10 - 15 = 20 TL gibi,

Önemli : 0 - 5 desi aralığını kaydettikten sonra bir sonraki kaydınız 6 dan başlamayacak, 5 ten başlayacaktır.

Örnek şablon;

0 - 5 : 7.90
5 - 10 : 10.00
10 - 15 : 15.99
11- Örneğin yurtiçi kargo için tüm kayıtları bitirdiğinizde aşağıdakine benzer bir görüntü oluşacak.
Notlar :

- Küsüratları (.) nokta ile ayırınız,
- Son desiden sonra ulaşılamayacak bir desi aralığı belirtiniz örneğin son desiniz 50 ile bitti diyelim, bir kayıt daha açıp 50 - 1000 = 30 TL gibi,


Normal kargo tutarı tamam ama kapıda ödeme sisteminde kargo tutarı kargo firmasından kargo firmasına farklılık gösteriyor nasıl ayarlarım ?

Çok basittir,


12- Kırmızı butonlardan Kapıda Ödeme Fiyat Oranları sekmesine tıklayınız, Yeni ekle sekmesine tıklayınız,
13- Aynı desi eklerken yaptığımız gibi, kargo firmasını seçiyoruz, küçük tutarı belirliyoruz, büyük tutarı belirliyoruz yani şu fiyatla-şu fiyat arası diyoruz ve kargo firmasının tahsilat tutarını giriyoruz ve kaydediyoruz.

Burada desi oranı girerken yaptığımız bölümden ufak bir farklılık var. Kargo firmaları tahsilat tutarına göre hizmet bedeli alırlar. Yani desi girerken rakam belirtiyorduk burada ise fiyat belirtiyoruz.

Aşağıdaki görselde örnek olarak 10 TL ile 50 TL arasındaki tahsilatlarda 5.99 TL kargo hizmet bedeli eklenir ayarı yapılmıştır.
Kargo ücretleri ve kapıda ödeme ayarları tamam, fakat 100 tl üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz kampanyası yapmak istiyorum, nasıl yaparım ?

Çok basittir,


14- Üst menüden Kampanyalar sekmesine tıklayınız,
15- Ücretsiz kargo limiti sekmesine tıklayınız,
16- Kaç TL den sonra ücretsiz olacağını belirtiniz ve kaydediniz.
Bütün ayarları yapmama rağmen kargo fiyatı yansımıyor ve ürünlerin üzerinde ücretsiz kargo ibaresi yer alıyor, nerede hata yapıyorum ?


17- Ürünler sekmesine geliniz, ilgili ürünün düzenleme formunu açınız,
18- Ürünün desi alanı eğer 0 veya boş ise ürün sistem tarafından ücretsiz kargo olarak algılanır. Ürünleri eklerken veya güncellerken desisini tanımlamanız gerekiyor.

Desi nasıl hesaplanır : En x Boy x Yükseklik / 3000 formülüyle hesaplanır.